მოხარული ვართ გაცნობოთ რომ IEMA-ს საერთაშორისო სადიპლომო კურსი მდგრადი ბიზნესის წარმოებაში პირველად ჩატარდება თბილისში. IEMA-ს საერთაშორისო სადიპლომო კურსი მდგრადი ბიზნესის წარმოებაში ჩატარდება Make UK-ის მიერ, ერთადერთი აკრედიტირებული ორგანიზაცია, რომელიც IEMA-ს მიერ არის უფლებამოსილი ჩაატაროს აღნიშნული კურსი. სწავლება ჩატარდება ინგლისურ ენაზე.
აქამდე IEMA-ს საერთაშორისო სადიპლომო კურსი მდგრადი ბიზნესის წარმოებაში ხელმისაწვდომი იყო მხოლოდ გაერთიანებულ სამეფოში Make UK-ის სასწავლო ცენტრში. SDSC-მ მიაღწია შეთანხმებას Make UK-სთან და 2019 წლის დეკემბრიდან აღნიშნული კურსი შედგება თბილისშიც, რითაც SDSC გახდა აღნიშნული სასწავლო კურსის ერთადერთი პროვაიდერი გაერთიანებული სამეფოს ფარგლებს გარეთ. აღნიშნული უნიკალური მოცემულობა ხაზს უსვამს SDSC-ის რეპუტაციასა და საქმიანობის მაღალ ხარისხს, რითიც შესაძლებელი გახდა Make UK-სთან პარტნიორული ურთიერთობის დამყარება და SDSC-ის მიმართ დიდი ნდობის გამოხატულება საქართველოში აღნიშნული სასწავლო კურსის ორგანიზების კუთხით.
IEMA-ს საერთაშორისო სადიპლომო კურსი შესაძლებლობას მისცემს მენეჯერებს, მრჩევლებს, კონსულტანტებსა და გარემოსდაცვით და მდგრადობის სფეროში მოღვაწე სხვა პროფესიონალებს შეიძინონ სტრატეგიული ცოდნა და უნარები. აღნიშნული კურსი ეხება გარემოსდაცვისა და მდგრადი განვითარების თემატიკის ფართო სფეროს, მათ შორის ბუნებრივი და სოციალური რისკების იდენტიფიცირების, საქმიანობის გაუმჯობესების სტრატეგიებისა და ინდივიდუალურ დონეზე ცვლილებების განხორციელების ეფექტურობის გაზრდის თემებს.
კურსი საშუალებას აძლევს მონაწილეებს მიიღონ IEMA-ს სრული წევრობისა (MIEMA) და რეგისტრირებული გარემოსდამცველის სტატუსისათვის (Chartered Environmentalist status CEnv) საჭირო ცოდნა. კურსი ხორციელდება 3-კვირიანი სასწავლო მოდულების მეშვეობით (მთლიანობაში 15 საკლასო დღე გადანაწილებული მთელი წლის მანძილზე), კვარტალში ერთი კვირის ინტერვალით და დიპლომის მოპოვების შესაძლებლობით 1 წელიწადში.
პროგრამა გათვალისწინებულია:
საშუალო და მაღალი რგოლის მენეჯერებისთვის, რომლებიც მუშაობენ კერძო კომპანიებში, საერთაშორისო ორგანიზაციებსა და სახელმწიფო უწყებებში გარემოსდაცვითი, სოციალური, საკანონმდებლო მოთხოვნებთან შესაბამისობის, მდგრადი განვითარების, კორპორატიული სოციალური პასუხისმგებლობის, ჯანმრთელობისა და უსაფრთხოების, ხარისხის უზრუნველყოფისა და განათლებისა სფეროებში და შეუძლიათ ინიცირება მოახდინონ და განახორციელონ საკუთარ ორგანიზაციებში მდგრადი ბიზნესის წარმოებისკენ მიმართული ცვლილებები.
ინფორმაცია კურსის ხელმძღვანელის შესახებ
სასწავლო კურსს თბილისში წარუძღვება ჯეიმს ვაისი, Make UK-ის მდგრადი განვითარების მიმართულების ხელმძღვანელი.
ჯეიმსი გახლვათ ეროვნულ დონეზე მდგრადი განვითარების მიმართულების ხელმძღვანელი, ორგანიზაციის შეფილდის ოფისში. ის გახლავთ გარემოს მართვისა და შეფასების ინსტიტუტის (IEMA – Institute of Environmental Management and Assessment, UK) წევრი და რეგისტრირებული გარემოსდამცველი. ჯეიმსი მოღვაწეობს გარემოს დაცვის სფეროში 18 წელიწადზე მეტი ხნის მანძილზე. ის გახლავთ პასუხისმგებელი სხვადასხვა აკრედიტირებული გარემოსდაცვითი სასწავლო კურსის, მათ შორის IEMA-ს ამჟამინდელი სადიპლომო კურსის დაგეგმვასა და განხორციელებაზე. Make UK-ში გადასვლამდე ჯეიმსი 20 წლის მანძილზე მუშაობდა სხვადასხვა პოზიციებზე, მათ შორის ბიზნეს ჯგუფის გარემოსდაცვისა და მდგრადი განვითარების მენეჯერის პოზიციაზე, ის პასუხისმგებელი იყო საკანონმდებლო მოთხოვნებთან შესაბამისობაზე და ნარჩენების შემცირების მიმართულებაზე.
ელ-ფოსტის მისამართი: jwyse@makeuk.org
National Sustainability Leadჯეიმს ვაისი
სადიპლომო კურსის კურიკულუმი
-
ბიომრავალფეროვნება და ბუნებრივი სიმდიდრე
ბუნებრივი ციკლები
გლობალური გარემოსდაცვითი საკითხები
კლიმატის ცვლილების საკითხისადმი ადაპტაცია და შემარბილებელი მოქმედება
ნახშირბადის კვალი (ე.წ. ფუტპრინტი)
ენერგოუსაფრთხოება
რესურსების უსაფრთხოება
მიტოვებული სიმდიდრე
წყლის რისკი
მდგრადი განვითარების სოციალური ასპექტები
მდგრადი განვითარების ბიზნეს ქეისი
მდგრადი განვითარების კარგი პრაქტიკა
მდგრადი შესყიდვები
ეკო-დიზაინი
ცირკულარული ეკონომიკა
რესურსების ეფექტურობა / მართვის სისტემები
გამჭვირვალობა და რეპორტინგი
ეთიკა და ლიდერობა
კორპორატიული მართვა – სრატეგიული რისკები
ორგანიზაციული სტრუქტურა და კულტურა
ცვლილების მართვა
კომუნიკაციის უნარები
ფინანსური მოდელირება
ეფექტური გუნდის შექმნა
კურსზე მიღების წინაპირობები
IEMA-ს დიპლომი მდგრადი ბიზნესის წარმოებაში წარმოადგენს მაგისტრის ხარისხთან გათანაბრებული პროფესიული დონის კვალიფიკაციას (UK level 7).
წარმატებული კანდიტატები უნდა აკმაყოფილებდნენ ქვემოთ ჩამოთვლილი კრიტერიუმებიდან ერთ-ერთს:
- კანდიდატს უნდა გააჩნდეს IEMA-ს პირველი დონის წევრობა ან ექვივალენტური კვალიფიკაცია (NEBOSH)
- განათლება გარემოსდაცვით ან მდგრადი განვითარების მიმართულებით
- სამუშაო გამოცდილება HSEQ დისციპლინებში (ჯანმრთელობა, უსაფრთხოება, გარემოსდაცვა, ხარისხი) ან მდგრადი განვითარების კუთხით
წარმატებული კანდიდატი სრულყოფილად უნდა ფლობდეს ინგლისურ ენას. პროგრამაზე ჩარიცხვის გადაწყვეტილება მიღებული იქნება კანდიდატთან პირადი გასაუბრების შემდეგ.
შეფასება
თითოეული მოდულის შეფასება მოხდება კურსის მონაწილის სამუშაო ადგილას შესასრულებელი დავალების (8-12 კვირის ხანგრძლივობის) საფუძველზე. აღნიშნული ფორმატი კურსის მონაწილეებს საშუალებას აძლევს შეათავსონ სასწავლო და სამუშაო პროცესი და ამგვარად სარგებელი მოუტანონ მათ დამსაქმებელ ორგანიზაციასაც.
აღნიშნული კურსის გავლის შემდეგ მონაწილეები
სადიპლომო კურსის წარმატებით დასრულების შემდეგ მონაწილეები მიიღებენ IEMA-ს საერთაშორისო დიპლომს მდგრადი ბიზნესის წარმოებაში (DipSBP), რომელიც აღიარებულია მსოფლიო მასშტაბით. პროფესიულ წრეებში აღნიშნული დიპლომი ითვლება უმაღლესი დონის კვალიფიკაციად.
სადიპლომო კურსი ასევე აძლევს მონაწილეებს ცოდნას, რომელიც საჭიროა IEMA-ს სრული წევრის (MIEMA) და რეგისტრირებული გარემოსდამცველის (Chartered Environmentalist CEnv) სტატუსის მოსაპოვებლად.
დიპლომის მოპოვება კურსდამთავრებულებს ამავდროულად უხსნის კარიერული წინსვლის შესაძლებლობას საერთაშორისო დონეზე.
თარიღები
თარიღები: 9-13 მარტი 2020
თარიღები: 15-19 ივნისი 2020
თარიღები: 5-9 ოქტომბერი 2020
საფასური
კურსზე მონაწილეობის საფასური შეადგენს 4995 ბრიტანული გირვანქა სტერლინგის ექვივალენტს ეროვნულ ვალუტაში, თანახმად გადახდის დღეს საქართველოს ეროვნული ბანკის მიერ დადგენილი ოფიციალური გაცვლითი კურსისა. საფასურში შედის სასწავლო მასალები, მოდულების პერიოდში ლანჩი, აკადემიური ფიდბექი და მენტორობა, კანონით დადგენილი გადასახადები.
IEMA – Institute of Environmental Management and Assessment - გარემოს მართვისა და შეფასების ინსტიტუტი
IEMA წარმოადგენს გარემოს საკითხებზე მომუშავე პრაქტიკოსების უდიდეს პროფესიულ გაერთიანებას დიდ ბრიტანეთსა და მთელს მსოფლიოში, აერთიანებს რა დაახლოებით 15 ათას წევრს.
წევრები იღებენ გარემოს დაცვის სფეროში კანონმდებლობის მიმდინარე სიახლეებს და გაერთიანება ორგანიზებას უწევს 100-ზე რეგიონალურ ღონისძიებას საუკეთესო გამოცდილების გაზიარების მიზნით. IEMA ყოველთვიურად გამოსცემს ჟურნალ The Environmentalist-ს და სფეროს საუკეთესო გამოცდილებების კრებულს The Practitioner-ს, ასევე ორგანიზებას უწევს ეროვნულ კონფერენციას სფეროსთან ექსპერტებთან შესახვედრად და მათი მოსაზრების მოსასმენად.
IEMA-ს წევრობა უზრუნველყოფს რომ კანდიდატები არიან მცოდნენი, კომპეტენტურები და უმაღლეს დონეზე განსწავლულნი. სფეროში არსებული ვაკანსიები განთავსებულია ორგანიზაციის ვებგვერდზე: www.iema.net
IEMA-ს წევრობის საფეხურები
სტუდენტი
აფილირებული წევრი
GradIEMA
ასოცირებული წევრი AIEMA
პრაქტიკოსი PIEMA
სრული წევრი MIEMA
Fellow FIEMA
Make UK – The Manufacturer’s Organisation - მწარმოებელთა ორგანიზაცია
Make UK წარსულში ცნობილი როგორც EEF (Engineering Employers’ Federation) შეიქმნა 1896 წელს. ორგანიზაციის შექმნის თავდაპირველი მიზანი იყო ცალკეული ფირმებისა და ადგილობრივი ასოციაციების ინტერესების დაცვა და დადგენილი პროცედურის შესაბამისად საწარმოო სიმშვიდის შენარჩუნება.
ამჟამად Make UK არის მძლავრი ხმა ადგილობრივ, ეროვნულ და საერთაშორისო დონეზე საწარმოო და საინჟინრო სფეროს ყველა კომპანიისთვის ზომის განურჩევლად. ის ქმნის ხელსაყრელ გარემოს გაერთიანებული სამეფოს საწარმოო სფეროს ზრდისა და წარმატებისთვის და აჟღერებს საკითხებს, რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია მისი წევრი ორგანიზაციებისთვის, და მუშაობს აქტიურად, რათა წარმოების სფერო იყოს მთავრობისა და მედიის ყურადღების ცენტრში.
სადიპლომო კურსით დაინტერესების შემთხვევაში დაგვიკავშირდით ელ-ფოსტით: info@sdsc.ge , ტელეფონით 595 33 60 49 ან შეავსეთ ქვემოთ მოცემული ფორმა:
ხშირად დასმული კითხვები
სადიპლომო კურსის წარმატებით დამთავრების შემდეგ კურსის მონაწილეები მიიღებენ IEMA-ს საერთაშორისო დიპლომს მდგრადი ბიზნესის წარმოებაში (DipSBP), რომელიც აღიარებულია მსოფლიო მასშტაბით. დიპლომი უტოლდება UK Level 7 კვალიფიკაციას. პროფესიულ წრეებში დიპლომი მიჩნეულია უმაღლესი დონის კვალიფიკაციად. სადიპლომო კურსი ასევე აძლევს მონაწილეებს ცოდნას, რომელიც საჭიროა IEMA-ს სრული წევრის (MIEMA) და რეგისტრირებული გარემოსდამცველის (Chartered Environmentalist CEnv) სტატუსის მოსაპოვებლად.
სხვა ჩვეულებრივი სასწავლო პროგრამებისგან განსხვავებით, IEMA-ს საერთაშორისო სადიპლომო კურსი მდგრადი ბიზნესის წარმოებაში გახლავთ ყოვლისმომცველი პროგრამა, რომელიც სცდება მხოლოდ თეორიას და პრაქტიკული სწავლების საშუალებით იძლევა ღირებულ გადაწყვეტილებებს არსებულ პრობლემებზე, რომელთაც აწყდებიან პროფესიონალები მდგრადი განვითარების ფართო სფეროში მუშაობისას. რეალური ბიზნეს სირთულეების გადაწყვეტა ჯგუფური მუშაობის დინამიკაში პრაქტიკული სწავლების მეთოდითა და სფეროს გამოცდილი ექსპერტის ხელმძღვანელობის ქვეშ უზრუნველყოფს მსოფლიო დონის შედეგების მიღწევას.
IEMA-ს საერთაშორისო სადიპლომო კურსი მდგრადი ბიზნესის წარმოებაში ხარჯების დაზოგვისა და ეფექტურობის მაგალითია, რადგანაც გაერთიანებულ სამეფოში არსებული ფასის იდენტურად იმავე ხარისხის საგანმანათლებლო პროგრამის მიღების შესაძლებლობას იძლევა თბილისში. SDSC გახლავთ ერთადერთი პროვაიდერი, რომელიც მსურველებს სთავაზობს აღნიშნულ კურსს გაერთიანებული სამეფოს ფარგლებს გარეთ. გამომდინარე აქედან, კურსის მონაწილეებს საქართველოსა და მეზობელი ქვეყნებიდან არ მოუწევთ სამჯერ გამგზავრება გაერთიანებულ სამეფოში და შესაბამისად დაზოგავენ საერთაშორისო მგზავრობასა და გაერთიანებულ სამეფოში ცხოვრებასთან დაკავშირებულ, ასევე სავიზო ხარჯებს.
მაღალი დონის პროფესიულ ტრენინგს, როგორც წესი უნდა წარუძღვეს მოცემული ინდუსტრიის მცოდნე ექსპერტი, რომელსაც ამავე დროს განათლებისა და ცოდნის გაზიარების უნარი შესწევს. ერთია მსმენელთა ჯგუფის წინაშე წარდგომა და საკუთარი გამოცდილებისა და მოსაზრების გაზიარება, მეორეა შექმნა სპეციალურად მორგებული სასწავლო პროგრამა, რომელიც გათვლილია ბიზნესისთვის მყისიერი გავლენის მომტან კონკრეტულ სასწავლო შედეგებზე. უფრო მეტიც, პრაქტიკოსი ექსპერტები ადგენენ პროგრამას, რომელიც დაფუძნებულია რეალურ ცხოვრებისეულ გამოცდილებაზე (წარმატებები და მარცხი), და შეუძლიათ უპასუხონ შეკითხვებს აღნიშნული მდიდარი გამოცდილების გათვალისწინებით, რაც სცდება საკითხისადმი მხოლოდ თეორიული თვალსაწიერიდან ხედვას. სადიპლომო კურსს თბილისში წარუძღვება ჯეიმს ვაისი, Make UK-ს მდგრადი განვითარების ხელმძღვანელი, რომელიც ნამდვილად განასახიერებს ზემოთ მოცემულ ექსპერტისა და ცოდნის გამზიარებლის განმარტებას.

We are happy to announce that IEMA International Diploma in Sustainable Business Practice is now available for the first time in Tbilisi, Georgia. IEMA International Diploma course will be delivered by Make UK, only accredited organization that holds rights from IEMA on the provision of this course. Studies will be delivered in the English language.
Until present, IEMA International Diploma courses were available only in the UK, in Make UK venues. SDSC made an agreement with Make UK and starting from December 2019 IEMA International Diploma in Sustainable Business Practice will be available in Tbilisi making SDSC the only provider offering this course outside the UK. It is this unique position which should highlight the quality of SDSC and the fact that Make UK have looked to partner SDSC should be seen as a huge endorsement to the organisers of this course in Georgia.
The IEMA International Diploma will benefit managers, advisers, consultants and others with a specialist environmental or sustainability role, who wish to build their strategic knowledge and skills. It addresses a wide range of environmental and sustainability issues and topics, including environmental and social risk identification, strategies for improving performance and personal effectiveness to instigate and lead change.
The programme enables delegates to gain the knowledge needed to progress to Full Membership of IEMA (MIEMA) and Chartered Environmentalist status (CEnv). It is delivered in three one-week modules (15 days total spread out over year period), one week per quarter and Diploma can be obtained within one year.
Program is considered for:
Mid and Senior Level leaders working for private companies, international organizations, government agencies in the field of Environmental, Social, Regulatory Compliance, Sustainable Development, Corporate Social Responsibility, Health and Safety, Quality, Education and are on the positions to initiate and implement changes within their organizations in the direction of sustainable business development.
Information About the Course Leader
Program in Tbilisi will be led by James Wise – Sustainability Lead of Make UK.
James is the National Sustainability Lead based in the Sheffield office. A Fellow Member of the Institute of Environmental Management and Assessment and a Chartered Environmentalist, James has worked in the environmental field for over 18 years. James is responsible for maintaining and delivering a range of accredited environmental training courses and was responsible for the development of the current IEMA Diploma course. Prior to joining Make UK James worked for over 20 years holding a number of positions including Group Environmental and Sustainability Manager roles, he was responsible for maintaining legal compliance, waste reduction efforts and reporting to a number of voluntary and legislative schemes.
email: jwyse@makeuk.org
National Sustainability LeadJames Wyse
IEMA International Diploma Course Content
- Biodiversity and natural capital
- Natural cycles
- Global environmental issues
- Climate change adaptation and mitigation
- Carbon footprinting
- Energy security
- Resource security
- Stranded assets
- Water risk
- Social aspects of sustainability
- The business case for sustainability
- Sustainability good practice
- Sustainable procurement
- Eco-design
- Circular economy
- Resource efficiency/management systems
- Transparency and reporting
- Ethics and leadership
- Corporate governance – strategic risks
- Organisation structure and culture
- Managing change
- Communication skills
- Financial modelling
- Building effective teams
Pre-Requisites
Prospective candidates should be aware this is a professional level qualification approximately equivalent to Masters’ degree level (level 7).
Prospective delegate shall meet one of the following criteria:
- Practitioner level Membership of IEMA or equivalent (NEBOSH qualification);
- Educational background in Environmental sciences or Sustainable Development;
- Practical experience in HSEQ disciplenes (Health and Safety, Environment, Quality) or Sustainability role would be preferable.
Candidates are expected to be fluent in English. Final admission decision to the program will be made after the personal interview.
Assessment
Assessment of each module is a workplace-based assignment (8-12 weeks), giving delegates the opportunity to combine work and study directly as the assignments will be of benefit to employers.
By completing this course, delegates will:
On successful completion of the course, delegates will gain the IEMA International Diploma SBP qualification (DipSBP), recognized and respected worldwide. The Diploma is regarded as the highest-level qualification in professional networks.
The programme enables delegates to gain the knowledge needed to progress to Full Membership of IEMA (MIEMA) and Chartered Environmentalist status (CEnv).
International employment opportunities.
Dates
Dates: 9-13 March 2020
Dates: 15-19 June 2020
Dates: 5-9 October 2020
Price
4,995 GBP (equivalent in GEL according the official exchange rate published by the National Bank of Georgia on the day of payment). Price includes taxes, course materials, meals, guidance, and mentoring throughout the course.
IEMA - The Institute of Environmental Management and Assessment
IEMA is the largest professional body for environmental practitioners in the United Kingdom and worldwide, with nearly 15,000 members.
The member received updates on current environmental law and legislation, and the group organizes over 100 regional events on environmental topics to communicate current best practice guidance. It also publishes The Environmentalist magazine 12 times a year, publishes the Practitioner best practice workbooks on individual environmental themes, and organizes national conferences that feature national experts and opinion.
IEMA membership aims to ensure that candidates are knowledgeable, competent and highly trained. Environmental jobs are listed on IEMA’s website – www. Iema.net
IEMA Membership Grades
Student
Affiliate
Graduate GradIEMA
Associate AIEMA
Practitioner PIEMA
Full MIEMA
Fellow FIEMA
Make UK - The Manufacturer’s Organization.
Make UK formerly known as EEF (Engineering Employers’ Federation) was formed in 1896 and merged in 1918 with the National Employers’ Federation. A history of the EEF cited in states that the original purpose of the EEF was “collective action to protect individual firms and local associations, the preservation of the ‘power to manage’, and the maintenance of industrial peace through established procedure.”
The champion UK manufacturing and they are a powerful voice at the local, national and international level for all companies from small to large in the manufacturing and engineering sector. They create the most supportive environment for UK manufacturing growth and success and represent the issues that are most important to their members, working hard to ensure UK Manufacturing remains in the government and media spotlight.
If intereseted, please contact us at info@sdsc.ge / +995 595 33 60 49 or fill in the form below:
FAQ
On successful completion of the course, delegates will gain the IEMA International Diploma SBP qualification (DipSBP), recognized and respected worldwide. Diploma is equivalent to UK Level 7 qualification. The Diploma is regarded as the highest-level qualification in professional networks. The programme enables delegates to gain the knowledge needed to progress to Full Membership of IEMA (MIEMA) and Chartered Environmentalist status (CEnv).
Unlike a regular postgraduate study programs, IEMA International Diploma in Sustainable Business Practice course is an in-depth program and it goes beyond theory, drilling down to practical learning and giving valuable solutions to existing challenges faced by the professionals working in the broader field of sustainable development. The group dynamic of problem-solving real business challenges, guided through the practical learning and moderation of an education and industry expert, drives real-world results.
IEMA International Diploma in Sustainable Business Practice course proves to be a cost-effective with providing the same quality education program for the same price as in the UK, and convenient with it’s location in Tbilisi. SDSC is the only provider offering this course outside the UK. Therefore, course participants from Georgia and neighboring countries won’t need to travel all the way to the UK committing additional resources to international travel, accommodation and visa costs.
When done right, a high level professional training and study program is delivered by industry experts who are also educators. It’s one thing to stand up in front of a group of peers sharing your thoughts and experiences; it’s another to develop a custom training program designed to specific learning outcomes that have immediate impact on the business. Further, practical experts deliver a program based on real-world experience (successes and failures), and can answer questions based on that practical experience beyond their understanding of industry theories. Program in Tbilisi will be led by James Wise – Sustainability Lead of Make UK, who indeed fully meets the above description of an industry expert and educator.
In addition to the individual learning, course participants will be challenged to problem solve as a group through shared and learned experiences. This unique team-building experience will certainly contribute to establishing new professional connections and expanding participants’ network.